Bath Championship Show 2019

Results for Wires with CC’s at Bath Championship Show 2019.

Judge: Mr E Allen

BEST OF BREED : 7223 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
Dog CC : 7218 QUINNEY Mr K Joker Des Astucieux De Kerlabour 
Res Dog CC : 7225 WURTZBURG Mrs D A Blackdale Buccaneer Of Russmews 
Bitch CC : 7223 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
Res Bitch CC : 7216 NIXON Mrs S A Willowyre Whyte Magic 
Best Puppy : 7209 DODDS Mr & Mrs B Mcleanwyre Royal Rascal 
Best Special Beginner : 7213 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox

Ch Nethertonion Chandalier - BEST OF BREED at Bath Championship Show

Class 2795 MPD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 7209 DODDS Mr & Mrs B Mcleanwyre Royal Rascal 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2796 PD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 7208 CHADS Miss D R Parkside Guardsman 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2797 JD NO ENTRIES 

Class 2798 PGD NO ENTRIES 

Class 2799 LD (2 Entries) Abs: 0 
1st: 7213 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox 
2nd: 7224 WILLIAMS Mrs Y & Mr G Alkinra Wizard 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2800 OD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 7218 QUINNEY Mr K Joker Des Astucieux De Kerlabour 
2nd: 7225 WURTZBURG Mrs D A Blackdale Buccaneer Of Russmews 
3rd: 7222 SCHONEBERG Mr F W Quirinius v Waldhaus 
Res: 7206 ADSHEAD Mr C & Mrs L Shoalhill To Hot To Handle 
VHC: 

Class 2801 VD NO ENTRIES 

Class 2802 SBD/B (1 Entries) Abs: 0 
1st: 7213 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2803 MPB NO ENTRIES 

Class 2804 PB NO ENTRIES 

Class 2805 JB (2 Entries) Abs: 1 
1st: 7215 MOAKES Mrs J K & Mr A Jomoaka Fleur De Lys 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2806 PGB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 7211 FORMAN Mrs M D Beemaid Tumbelina 
2nd: 7220 WATKIN-JONES Mrs R Gilnivers Tully 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2807 LB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 7216 NIXON Mrs S A Willowyre Whyte Magic 
2nd: 7210 FORD, Ms L & BURTON Mr D Selvina Lady Luck 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 2808 OB (5 Entries) Abs: 1 
1st: 7223 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
2nd: 7214 MALZONI, Mr V & BRADLEY Mr W Aman Crimson Empress 
3rd: 7217 PEARCE, Miss R & HUGHES Mr D J Alkinra Rough Diamond 
Res: 7219 RYAN Mrs D Laketrix Set My Goal 
VHC: 

Class 2809 VB NO ENTRIES

The Wire Fox Terrier Association Open Show 2019

Judge: Jurai Sokolic
Stakes Judge: Ms Linda Ford

BEST IN SHOW : Marvidyne Midnight Moon, (DIPPLE, Mr & Mrs E M & D.)
RESERVE BEST IN SHOW : Marvidyne Follow The Trend (DIPPLE, Mr & Mrs E M & D.)
Best Puppy In Show : Mrafemoh Samsons Girl from Ashleyheath NAF (ENGLAND, Mrs L.)
Best Veteran In Show : Wingwire Helden Potenate, (STRAUBINGER-BREMAR, Mrs J.)

Click on images to enlarge

 

Puppy Dog (1 Entry) Abs: 1

Junior Dog (No Entries)

Special Beginner Dog (3 Entries) Abs: 1

1st : Robelroy Many Dreams At Furlongfox
Bred by Mrs E Baldwin, owned by Ms K J Hampton & Miss P Wynter, handled by Miss P Wynter

2nd : Ashleyheath Nemesia Fire
Bred, owned and handled by Mrs L England


Special Pet Dog (1 Entry) Abs: 0

1st : Travella Special Token
Bred by Mr W Brown-Cole, owned by Mr I Brown & Mrs L Dilliway, handled by Mrs L Dilliway


Novice Dog (1 Entry) Abs: 1

Post Graduate Dog (3 Entries) Abs: 1

1st : Robelroy Many Dreams At Furlongfox
Bred by Mrs E Baldwin, owned by Ms K J Hampton & Miss P Wynter, handled by Miss P Wynter

2nd : Alkinra Wizard
Bred by Ms R Pearce, owned by Mrs Y & Mr G Williams, handled by Mrs Y Williams


Limit Dog (Entries 1, Abs 0)

1st : Marvidyne Follow The Trend
Bred and owned by Mr D & Mrs E M Dipple, handled by Mrs E M Dipple

Open Dog (Entries 1, Abs 1)


Veteran Dog or Bitch (1 Entry) Abs: 0

1st : Wingwire Helden Potentate
Bred, owned and handled by Mrs J C Straubinger-Bremar


Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 0

1st : Mrafemoh Samsons Girl from Ashleyheath NAF
Bred, owned and handled by Mrs L England

2nd : Wragley Radley May
Bred by Ms S Arnold, owned and handled by Mrs L E Williams


Junior Bitch (3 Entries) Abs: 0

1st : Wyregait Shades Of Gold
Bred by Mr & Mrs Lilley, owned by Mr & Mrs Lilley and Mrs L Smith, handled by Mrs L Smith

2nd : Scallywag Zesty Orange [ATC AW00911ITA]
Bred by Mrs F Bertini, owned and handled by Mrs C Panattoni

3rd : Selvina Go Go Gloria
Bred by Ms L Ford & Mr D Burton, owned and handled by Mrs L Holt


Special Beginners Bitch (4 Entries) Abs: 2

1st : Selvina Go Go Gloria
Bred by Ms L Ford & Mr D Burton, owned and handled by Mrs L Holt

2nd : Ashleyheath Nemesia Gem
Bred, owned and handled by Mrs L England


Special Pet Bitch (1 Entry) Abs: 0

1st : Wragley Radley May
Bred by Ms S Arnold, owned and handled by Mrs L E Williams


Novice Bitch (3 Entries) Abs: 1

1st : Wyregait Shades Of Gold
Bred by Mr & Mrs Lilley, owned by Mr & Mrs Lilley and Mrs L Smith, handled by Mrs L Smith

2nd : Wragley Radley May
Bred by Ms S Arnold, owned and handled by Mrs L E Williams


Post Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 2

1st : Wyregait Shades Of Gold
Bred by Mr & Mrs Lilley, owned by Mr & Mrs Lilley and Mrs L Smith, handled by Mrs L Smith

2nd : Gilnivers Tully
Bred by Mrs A Wilkins, owned and handled by Mrs R Watkin-Jones


Limit Bitch (4 Entries) Abs: 1

1st : Marvidyne Midnight Moon
Bred and owned by Mr D & Mrs E M Dipple, handled by Mrs E M Dipple

2nd : Gilnivers Tully
Bred by Mrs A Wilkins, owned and handled by Mrs R Watkin-Jones

3rd : Mcleanwyre Heartlands Girl
Bred and owned by Mr & Mrs B & A Dodds, handled by Mrs A Dodds

Open Bitch (No Entries)


Stakes Classes


Brownie Beak Memorial Stakes Dog - Owner bred/handled (1 Entry) Abs: 0
1st : Ashleyheath Nemesia Fire
Bred, owned and handled by Mrs L England


Brownie Beak Memorial Stakes Bitch - Owner bred/handled (3 Entries) Abs: 1
1st : Mcleanwyre Heartlands Girl
Bred and owned by Mr & Mrs B & A Dodds, handled by Mrs A Dodds

2nd : Ashleyheath Nemesia Gem
Bred, owned and handled by Mrs L England


Special Stakes Dog or Bitch - 6-18 months (3 Entries) Abs: 1
1st : Wyregait Shades Of Gold
Bred by Mr & Mrs Lilley, owned by Mr & Mrs Lilley and Mrs L Smith, handled by Mrs L Smith

2nd : Mrafemoh Samsons Girl from Ashleyheath NAF
Bred, owned and handled by Mrs L England


Special Stakes Dog or Bitch - 19-36 months (5 Entries) Abs: 2
1st : Robelroy Many Dreams At Furlongfox
Bred by Mrs E Baldwin, owned by Ms K J Hampton & Miss P Wynter, handled by Miss P Wynter

2nd : Ashleyheath Nemesia Gem
Bred, owned and handled by Mrs L England

3rd : Gilnivers Tully
Bred by Mrs A Wilkins, owned and handled by Mrs R Watkin-Jones


Special Stakes Dog or Bitch - over 36 months (2 Entries) Abs: 1
1st : Mcleanwyre Heartlands Girl
Bred and owned by Mr & Mrs B & A Dodds, handled by Mrs A Dodds

National Terrier Championship Show 2019

Results for Wires with CC’s at National Terrier 2019.

Judge: Dr R Barbour

BEST OF BREED : 558 WURTZBURG Mrs D A Blackdale Buccaneer Of Russmews 
Dog CC : 558 WURTZBURG Mrs D A Blackdale Buccaneer Of Russmews 
Res Dog CC : 545 MALZONI, Mr V & BROWNE-COLE Mrs S Ch Travella Laketrix Set To Strike 
Bitch CC : 557 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
Res Bitch CC : 541 LILLEY Mr & Mrs R V Wyregait Cider With Rosie 
Best Puppy : 524 BARRATT Mr K Tyquin Polar Ice 
Best Veteran : 538 HARDING Mr A & Miss P Beekay Bellissima At Hardirosella 
Best Special Beginner : 536 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox
 

Left: Mr K Barrett with Tyquin Polar Ice, winning Best Puppy In Show. Right: Miss Poppy Wynter with Robelroy many dreams at furlongfox, winning Best Special beginner in show.


Class 149 SBD/B (3 Entries) Abs: 1 
1st: 536 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox 
2nd: 528 DAWSON Miss G Kensteen Miss On Your Toes 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 150 MPD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 535 EVERARD Mr C J Stagwire James Dean 
2nd:  
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 151 PD NO ENTRIES 

Class 152 JD NO ENTRIES 

Class 153 PGD (4 Entries) Abs: 1 
1st: 536 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox 
2nd: 543 LISTON Miss J Brocolitia Showdown 
3rd: 537 HARDING Mr A & Miss P Hardirosella Heartthrob 
Res:  
VHC:  

Class 154 LD (2 Entries) Abs: 0 
1st: 522 ADSHEAD Mr C & Mrs L Shoalhill To Hot To Handle 
2nd: 532 DIPPLE Mr & Mrs E M & D Marvidyne Follow The Trend 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 155 OD (7 Entries) Abs: 1 
1st: 558 WURTZBURG Mrs D A Blackdale Buccaneer Of Russmews 
2nd: 545 MALZONI, Mr V & BROWNE-COLE Mrs S Ch Travella Laketrix Set To Strike 
3rd: 556 SCHONEBERG Mr F W Quirinius v Waldhaus 
Res: 530 DE MUNTER, Mr R & UITERWIJK Mrs D Aus Beagelee Star Wars 
VHC: 552 RICE Miss P Winning Colours At Duchmourn 

Class 156 VD/B (1 Entries) Abs: 0 
1st: 538 HARDING Mr A & Miss P Beekay Bellissima At Hardirosella 
2nd:  
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 157 MPB NO ENTRIES 

Class 158 PB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 524 BARRATT Mr K Tyquin Polar Ice 
2nd: 523 AVERIS, Mr J & BARKER Mr A Saredon Seduced 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 159 JB (4 Entries) Abs: 0 
1st: 550 PANATTONI Mrs C Scallywag Zesty Orange 
2nd: 527 CONNELL Mr & Mrs N & S Eskwyre Jenny The Brave 
3rd: 540 HOLT Mrs L Selvina Go Go Gloria 
Res: 542 LILLEY, Mr & Mrs R & SMITH Mrs L Wyregait Shades Of Gold 
VHC:  

Class 160 PGB (6 Entries) Abs: 0 
1st: 534 EBDON Mr C C & Mrs J A Stunning Luxe Jaime La Vie At Flashblack (Imp) 
2nd: 555 WATKIN-JONES Mrs R Gilnivers Tully 
3rd: 539 HARDING Mr A & Miss P Hardirosella Heart And Soul 
Res: 528 DAWSON Miss G Kensteen Miss On Your Toes 
VHC: 547 MULLANEY Mrs M Brocolitia Saffron 

Class 161 LB (4 Entries) Abs: 1 
1st: 549 NIXON Mrs S A Willowyre Whyte Magic 
2nd: 531 DE MUNTER, Mr R & UITERWIJK Mrs D Painted Smile Van Foliny Home 
3rd: 548 MURPHY Miss A K Davwen Guinevere At Ruxleywyre 
Res:  
VHC:  

Class 162 OB (6 Entries) Abs: 1 
1st: 557 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
2nd: 541 LILLEY Mr & Mrs R V Wyregait Cider With Rosie 
3rd: 525 CALLEJA, Mr I & SHEMBRI Mr J Mal Ch Ivram Spot On 
Res: 551 PEARCE, Miss R & HUGHES Mr D J Alkinra Rough Diamond 
VHC:

Birmingham & District Fox Terrier Open Show 2019

Judge: Mr Tony Barker

BEST IN SHOW AU CH Pinnacle Me Myself and Eye to Kanix, Mr & Mrs Wilburgs
RESERVE BEST IN SHOW Marvidyne Midnight Moon, Mr & Mrs Dipple
BEST PUPPY Tamedale Priscilla, Mr & Mrs Dams
RESERVE BEST PUPPY Tyquin Polar Ice, Mr K Barrett
BEST VETERAN CH Yoxella White Tie, Mrs Griffiths & Mr Jones
RESERVE BEST VETERAN Wingwire Helden Potentate, Mrs J Straubinger-Bremar

Crufts Championship Dog Show 2019

Results for Wires with CC’s
Judge: Mr C J Wiggins

Best Of Breed : MLT IVRAM SPOT ON [ATC AV01570MLT], Mr I & Mr J Callega & Schembri
Reserve Best of Breed : ME/CZ/HU CH QUIRINUS V WALDHAUS JCH/D, JCH/A, JCH/HR [ATC AV00889DEU], Mr F W Schöeneberg
Best Puppy : ESKWYRE SHOWDOWN AT OREGILL, Mr A B Johnston
Dog CC : ME/CZ/HU CH QUIRINUS V WALDHAUS JCH/D, JCH/A, JCH/HR [ATC AV00889DEU], Mr F W Schöeneberg
Bitch CC : MLT IVRAM SPOT ON [ATC AV01570MLT], Mr I & Mr J Callega & Schembri
Reserve Dog CC : BLACKDALE CELTIC WARRIOR [ATC AV01586IKC], Mrs A C Christ
Reserve Bitch CC : PAINTED SMILE VAN FOLINY HOME, Mr R & Mrs D De Munter-Uiterwuk
Best Veteran : BLACKDALE REQUEST OF JOMOAKA, Mr A & Mrs J Moakes

Click on images to enlarge


CLASS RESULTS

Veteran Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st : IR CH BROCOLITIA TALK O THE NORTH SHCM IR JUN CH IR VET CH, Miss V M Coutts
2nd : WINGWIRE HELDEN POTENTATE, Mrs J Straubinger- Bremar

Puppy Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st ESKWYRE SHOWDOWN AT OREGILL, Mr A B Johnston BPIB

Junior Dog (Entries: 4 Abs: 3)
1st : BLACKDALE CELTIC WARRIOR [ATC AV01586IKC], Mrs A C Christ RDCC

Post Graduate Dog (Entries: 8 Abs: 1)
1st : ROBELROY MANY DREAMS AT FURLONGFOX, Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton
2nd : BROCOLITIA SHOWDOWN, Miss J E Liston
3rd : NOAH V D SCHOENEN BERGEN JCH/D JCH/HU JCH/HR [ATC AW00090DEU], Mr F W Schoeneberg
Res : BLACKDALE MASTERMIND OF RUSSMEWS (IKC), Mrs D A Wurtzburg
VHC : LEVEL STAR FRANKE [ATC AV02879CZE], Mr F Polehna

Limit Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st : SHOALHILL TO HOT TO HANDLE, Mr C T & Mrs L J Adshead
2nd : MARVIDYNE FOLLOW THE TREND, Mr D & Mrs E M Dipple
3rd : SEACLIFFE SCIMITAR, Mr E & Mrs G Walton

Open Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : ME/CZ/HU CH QUIRINUS V WALDHAUS JCH/D, JCH/A, JCH/HR [ATC AV00889DEU], Mr F W Schoeneberg DCC
2nd : AUS CH BEAGELEE STAR WARS [ATC AW00818AUS], Mr R & Mrs D De Munter-Uiterwijk
3rd : CH BLACKDALE DIGNITARY, Mr V Malzoni Jnr
Res : CH TRAVELLA LAKETRIX SET TO STRIKE, Mr V & Mrs S Malzoni & Browne-Cole
VHC : CH QUATTROMORI MACDOUGALL [ATC AW00317ITA], Mr A Sardo

Good Citizen Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st : HARDIROSELLA HEARTTHROB, Mr A Harding

Veteran Bitch (Entries: 2 Abs: 0)
1st : BLACKDALE REQUEST OF JOMOAKA, Mr A & Mrs J Moakes BVIB
2nd : BEEKAY BELLISSIMA AT HARDIROSELLA, Mr A Harding

Puppy Bitch (Entries: 1 Abs: 0)
1st : TYQUIN POLAR ICE, Mr K Barrett

Junior Bitch (Entries: 7 Abs: 1)
1st : ROONA V D BISMARCKQUELLE [ATC AW00942DEU], A & C & C Moehrke & Achenbach
2nd : WYREGAIT SHADES OF GOLD (Mr R V, Mrs A V & Mrs L E Lilley & Smith
3rd : SCALLYWAG ZESTY ORANGE [ATC AW00911ITA], Mrs C Panattoni
Res : RUXLEYWYRE REINA, Ms A K Murphy
VHC : CRAIGMANCIE EVA, Mrs C Masson

Post Graduate Bitch (Entries: 10 Abs: 2)
1st : STUNNING LUXE JAIME LA VIE AT FLASHBLACK (IMP RUS), Mr C C & Mrs J A Ebdon
2nd : DAVWEN GUINEVERE, Ms A K Murphy
3rd : JEAN DE CRESECQUES AVEC FURLONGFOX SHCM (IMP FRA), Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton
Res : ASHLEYHEATH NEMESIA GEM, Mrs L England
VHC : GILNIVERS TULLY, Mrs R Watkin-Jones

Limit Bitch (Entries: 9 Abs: 2)
1st : PAINTED SMILE VAN FOLINY HOME, Mr R & Mrs D De Munter-Uiterwijk RBCC
2nd : STELLA Z KULIARU JCHME JCHHU CZCLUBJCH JCHSLO JCHVDH [ATC AV00920SVK] Mr F W Schoeneberg
3rd : NIKITA DES FOX D'ELODIE [ATC AV02041FRA], Mr Legros
Res : MARVIDYNE MIDNIGHT MOON, Mrs E M Dipple
VHC : WILLOWYRE WHYTE MAGIC, Mrs S Nixon

Open Bitch (Entries: 13 Abs: 4)
1st : MLT IVRAM SPOT ON [ATC AV01570MLT], Mr I & Mr J Callega & Schembri BCC
2nd : AMAN CRIMSON EMPRESS, Mr V Mr W Malzoni & Bradley
3rd : DK/NO/SK/NORDIC CH FRANSIN EVERYBODY LOVES SOMEBODY [ATC AV01181ITA], Miss F Cassin
Res : CH LITTLE BLACK PRIDE AMIDALA [ATC AU03024ITA] Mrs C Panattoni
VHC : ALKINRA ROUGH DIAMOND, Miss R & Mr D J Pearce & Hughes

Good Citizen Bitch (Entries: 3 Abs: 0)
1st : FURLONGFOX AMBER SPYGLASS SHCM, Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton
2nd : BEEKAY BELLISSIMA AT HARDIROSELLA, Mr A Harding
3rd : HARDIROSELLA HEART AND SOUL, Mr A Harding

Manchester Championship Show 2019

Results for Wires with CC’s at the Manchester Championship Show 2019.

Judge: Mr Frank Kane

BEST OF BREED : 4557 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
Dog CC : 4537 CHRIST, Mrs A & & CHRIST Blackdale Celtic Warrior 
Res Dog CC : 4555 SCHONEBERG Mr F W Quirinius v Waldhaus 
Bitch CC : 4557 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
Res Bitch CC : 4536 CALLEJA, Mr I & SHEMBRI Mr J Mal Ch Ivram Spot On 
Best Puppy : 4541 JOHNSTON Mr A Eskwyre Showdown At Oregill 
Best Veteran :  

Class 1119 PD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 4541 JOHNSTON Mr A Eskwyre Showdown At Oregill 
2nd:  
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1120 JD (5 Entries) Abs: 1 
1st: 4537 CHRIST, Mrs A & & CHRIST Blackdale Celtic Warrior 
2nd: 4540 HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox 
3rd: 4533 ARNOLD Miss S J Wragley Son Of A Gun 
Res: 4539 CLARK Miss L A Fennekin Border Raider 
VHC:  

Class 1121 PGD (3 Entries) Abs: 1 
1st: 4532 ADSHEAD Mr C & Mrs L Shoalhill To Hot To Handle 
2nd: 4544 LISTON Miss J Brocolitia Showdown 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1122 LD (3 Entries) Abs: 0 
1st: 4555 SCHONEBERG Mr F W Quirinius v Waldhaus 
2nd: 4553 RICE Miss P Winning Colours At Duchmourn 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1123 OD (2 Entries) Abs: 2 
1st: 
2nd: 
3rd: 
Res: 
VHC: 

Class 1124 VD NO ENTRIES 

Class 1125 PB (3 Entries) Abs: 1 
1st: 4542 LILLEY Mr & Mrs R V Wyregait Shades of Gold 
2nd: 4549 MURPHY Miss A K Ruxleywyre Reina 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1126 JB NO ENTRIES  

Class 1127 PGB (3 Entries) Abs: 2 
1st: 4554 ROGERS Mrs D Laketrix Set Course Of Ynysstaff 
2nd:  
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1128 LB (2 Entries) Abs: 1 
1st: 4535 BRADLEY Mr W Aman Beau 
2nd:  
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1129 OB (7 Entries) Abs: 2 
1st: 4557 WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier 
2nd: 4536 CALLEJA, Mr I & SHEMBRI Mr J Mal Ch Ivram Spot On 
3rd: 4538 CHRIST, Mrs A & & CHRIST Lux Ch Ger It Ashgrove Time Lady 
Res: 4550 NIXON Mrs S A Willowyre Whyte Magic 
VHC: 4552 PEARCE, Miss R & HUGHES Mr D J Alkinra Rough Diamond 

Class 1130 VB NO ENTRIES

Boston & District Canine Society Championship Show

Results for Wires (without CC’s) at the Boston & District Canine Society Championship Show 2019.

Breed Judge: Vicky Bambridge
Group Judge: Richard Allen
Best In Show Judge: Mrs Anne Macdonald

BEST OF BREED : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins) 
Best Dog : ROBELROY MANY DREAMS AT FURLONGFOX (Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton) 
Res Best Dog : BLACKDALE MASTERMIND OF RUSSMEWS (IKC) (Mrs D A Wurtsburg) 
Best Bitch : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)  
Res Best Bitch : WYREGAIT SHADES OF GOLD TAF (Mr R V, Mrs A V & Mrs L E Lilley & Smith) 
Best Puppy : WYREGAIT SHADES OF GOLD TAF (Mr R V, Mrs A V & Mrs L E Lilley & Smith)
Best Sp Beg :  ROBELROY MANY DREAMS AT FURLONGFOX (Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton)

CH NETHERTONION CHANDALIER - BOB, G1 and BEST IN SHOW

G1 - with handler Andrew Westwood and group judge richard Allen



Junior Dog (1 Entries) Abs: 0 
1st: ROBELROY MANY DREAMS AT FURLONGFOX (Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton) 

Post Graduate Dog (1 Entries) Abs: 0 
1st: BLACKDALE MASTERMIND OF RUSSMEWS (IKC) (Mrs D A Wurtsburg)  

Open Dog (2 Entries) Abs: 1 
1st: Ashgrove Time Lord (Mr K Quinney) 

Special Beginners Dog (1 Entries) Abs: 0 
1st: ROBELROY MANY DREAMS AT FURLONGFOX (Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton) 

Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: WYREGAIT SHADES OF GOLD TAF (Mr R V, Mrs A V & Mrs L E Lilley & Smith)
2nd: TYQUIN POLAR ICE (Mr K Barrett)

Post Graduate Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st: LAKETRIX SET COURSE OF YNYSSTAFF (Diane Rogers)

Open Bitch (5 Entries) Abs: 0 
1st: CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)  
2nd: WILLOWYRE WHYTE MAGIC (Mrs S Nixon) 
3rd: BLACKDALE CELTIC BEAUTY (Mr K Quinney)
Res: PROVEITS PRETTY WOMAN (Mrs H & Miss C Anderson)
VHC:  BROCOLITIA SAFFRON (Mrs M Mullaney)

Birmingham & District FTC Championship Show 2018

Results for Wires
Judge: Mr R De Munter (without CC’s)
BIS Judge: Dr R Barbour

BEST OF BREED & RBIS : CH BLACKDALE DIGNITARY, Mr V Malzoni
Best Dog : CH BLACKDALE DIGNITARY, Mr V Malzoni
Res Best Dog : MARVIDYNE FOLLOW THE TREND, Mr D & Mrs M Dipple
Best Bitch : MARVIDYNE MIDNIGHT MOON, Mr D & Mrs M Dipple
Res Best Bitch : WILLOWYRE WHYTE MAGIC, Mrs S Nixon
Best Puppy & BPIS : TYQUIN POLAR ICE, Mr K Barrett
Best Veteran & BVIS : BLACKDALE REQUEST OF JOMOAKA, Mr A & Mrs J Moakes

Click on images to enlarge


RESULTS FOR WIRES

Veteran Dog/Bitch (Entries 4) Abs: 1
1st : BLACKDALE REQUEST OF JOMOAKA, Mr A & Mrs J Moakes
2nd : MARVIDYNE MAGIC RAINBOW, Mr P Sutcliffe & Ms A Sturgess
3rd : WINGWIRE HELDEN POTENTATE, Mrs J Straubinger- Bremar

Minor Puppy Dog (No Entries)

Puppy Dog (No Entries)

Junior Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : ALKINRA ARROW, Mrs A Alder & Miss R Pearce

Novice Dog (No Entries)

Special Beginners Dog (No Entries)

Post Graduate Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : ALKINRA WIZARD, Mr G & Mrs Y Williams

Limit Dog (Entries 3) Abs: 0
1st : MARVIDYNE FOLLOW THE TREND, Mr D & Mrs M Dipple
2nd : BLACKDALE MASTERMIND OF RUSSMEWS, Mrs D A Wurtzburg
3rd : ALKINRA WIZARD, Mr G & Mrs Y Williams

Open Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : CH BLACKDALE DIGNITARY, Mr V Malzoni

Minor Puppy Bitch (Entries 3) Abs: 0
1st : TYQUIN POLAR ICE, Mr K Barrett
2nd : ROXLEYWYRE REINA, Ms A Murphy
3rd : ALKINRA BLUE MOON, Mrs E Brown

Puppy Bitch (Entries 1) Abs: 0
1st : WYREGAIT SHADES OF GOLD, Mr & Mrs Lilley

Junior Bitch (Entries 1) Abs: 1

Novice Bitch (Entries 2) Abs: 1
1st : ALKINRA YOUR SONG, Mr D Hughes & Ms R Pearce

Special Beginners Bitch (Entries 2) Abs: 1
1st : ALKINRA BLUE MOON, Mrs E Brown

Post Graduate Bitch (Entries 3) Abs: 3

Limit Bitch (Entries 4) Abs: 0
1st : MARVIDYNE MIDNIGHT MOON, Mr D & Mrs M Dipple
2nd : ESKWYRE SCOTTISH EDITION, Mr C Everard
3rd : SELVINA LADY LUCK, Ms L Ford & Mr D Burton

Open Bitch (Entries 2) Abs: 0
1st : WILLOWYRE WHYTE MAGIC, Mrs S Nixon
2nd : BROCOLITIA SAFFRON, Mrs M Mullaney

Fox Terrier Club of Scotland Championship Show 2018

CH NETHERTONION CHANDALIER, Best in Show & Bitch CC

Judge: Mr M Vickers
Best In Show Judge: Mr Albert Wight

BEST IN SHOW : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
Dog CC : AM CH HAMPTON COURTS MONTE CRISTO (Mr V Malzoni)
Res Dog CC : SEACLIFFE SCIMITAR (Mr E & Mrs G Walton)
Bitch CC : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
Res Bitch CC : AMAN BEAU (Mr W Bradley)
Best Wire Puppy & BPIS : BROCOLITIA HYPNOTIC (Mrs A Maughan)
Best Wire Veteran & BVIS : IR CH BROCOLITIA TALK OF THE NORTH It Jun Ch Ir Vet Ch Sh Cm

 

Veteran Dog/Bitch (Entries 1) Abs: 0
1st : IR CH BROCOLITIA TALK OF THE NORTH It Jun Ch Ir Vet Ch Sh Cm

Puppy Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : BROCOLITIA HYPNOTIC (Mrs A Maughan)

Junior Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : BROCOLITIA PAINTED APACHE (Mrs A Maughan)

Post Graduate Dog (Entries 2) Abs: 0
1st : SEACLIFFE SCIMITAR (Mr E & Mrs G Walton)
2nd : BROCOLITIA POINT OF FIRE (Mrs A Maughan)

Limit Dog (Entries 2) Abs: 0
1st : QUIRINIUS V WALDHAUS [ATC AV00889DEU] (Mr F W Schöneberg)
2nd : MARVIDYNE FOLLOW THE TREND (Mr D & Mrs E M Dipple)

Open Dog (Entries 2) Abs: 0
1st : AM CH HAMPTON COURT’S MONTE CRISTO (Mr V Malzoni)
2nd : BROCOLITIA POINT TAKEN (Mrs A Maughan)

Puppy Bitch (Entries 1) Abs: 0
1st : BROCOLITIA ELECTRA FAIR (Mrs A Maughan)

Junior Bitch (Entries 1) Abs: 0
1st : BROCOLITIA RAMBLING (Mrs A Maughan)

Limit Bitch (Entries 3) Abs: 0
1st : AMAN BEAU (Mr W Bradley)
2nd : WILLOWYRE WHITE MAGIC (Mrs S Nixon)
3rd : MARVIDYNE MIDNIGHT MOON (Mr D & Mrs E M Dipple)

Open Bitch (Entries 3) Abs: 0
1st : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
2nd : WYREGAIT CIDER WITH ROSIE (Mr R V Lilley)
3rd : BURRENCROFT WILD AT HEART Ir Jun Ch CJW16 CW17 Sh Cm

The Wire Fox Terrier Association Championship Show 2018

Judge: Mr H. O’Donoghue
Junior Handling Judge: Mr C. Adshead

BEST IN SHOW : Am Ch Hampton Courts Monte Cristo, (Malzoni, Mr V.)
RESERVE BEST IN SHOW : Malta Ch Ivram Spot On (Calleja, Mr I & Shembri, Mr J.)
Dog CC : Am Ch Hampton Courts Monte Cristo, (Malzoni, Mr V.)
Res Dog CC : Seacliffe Scimitar (Walton, Mr E & Mrs G.)
Bitch CC : Malta Ch Ivram Spot On (Calleja, Mr I & Shembri, Mr J.)
Res Bitch CC : Aman Beau (Bradley, Mr W.)
Best Puppy In Show : Wyregait Shades Of Gold (Lilley, Mr & Mrs R V.)
Res Best Puppy In Show : Selvina Pirate Pete (Manson, Mr P.)
Best Veteran In Show : Am Ch Hampton Courts Monte Cristo, (Malzoni, Mr V.)
Best Special Beginner In Show : Maximum Star (Dawson, Miss G.)
Best Junior Handler : Miss P. Wynter handling Furlongfox Amber Spyglass

Click on images to enlarge

 

Minor Puppy Dog (No Entries)

Puppy Dog (Entries 1, Abs 0)

1st : Selvina Pirate Pete
Bred by Ms L Ford & Mr D Burton, owned Mr P Manson, handled by Mr C Adshead  


Junior Dog (Entries 1, Abs 1)

Special Beginners Dog (Entries 1, Abs 0)

1st : Maximum Star
Bred by Mrs V Jones, owned & handled by Miss G Dawson


Novice Dog (Entries 1, Abs 0)

1st : Alkinra Wizard
Bred by Ms R Pearce, owned by Mrs Y & Mr G Williams, handled by Mrs Y Williams


Post Graduate Dog (Entries 3, Abs 0)

1st : Seacliffe Scimitar
Bred and owned by Mr E & Mrs G Walton, handled by Mr E Walton

2nd : Alkinra Wizard
Bred by Ms R Pearce, owned by Mrs Y & Mr G Williams, handled by Mrs Y Williams

3rd : Maximum Star
Bred by Mrs V Jones, owned & handled by Miss G Dawson


Limit Dog (Entries 1, Abs 0)

1st : Marvidyne Follow The Trend
Bred and owned by Mr D & Mrs E M Dipple, handled by Mrs E M Dipple


Open Dog (Entries 3, Abs 1)

1st : Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Bred and owned by Mr V Malzoni, handled by Mr W Bradley

2nd : Chelines Tally’o
Bred by Mr A Velasco Sanchez, owned and handled by Miss E Van Weersch


Champion Dog (Entries 2, Abs 1)

1st : Ch Willowyre Watastar
Bred owned and handled by Mrs S A Nixon


Veteran Dog (Entries 3, Abs 1)

1st : Ch Willowyre Watastar
Bred owned and handled by Mrs S A Nixon

2nd : Wingwire Helden Potentate
Bred, owned and handled by Mrs J C Straubinger-Bremar


Minor Puppy Bitch (Entries 3, Abs: 0)

1st : Wyregait Shades Of Gold
Bred and owned by Mr & Mrs R V Lilley, handled by Mrs J Moakes

2nd : Ruxleywyre Reina
Bred, owned and handled by Miss A K Murphy

3rd : Selvina Go Go Gloria
Bred by Ms L Ford & Mr D Burton, owned and handled by Mrs L Holt


Puppy Bitch (No Entries)

Junior Bitch (Entries 3, Abs: 0)

1st : Foxomania Call My Agent
Bred, owned and handled by Ms A Terboven

2nd : Stunning Luxe Jaime La Vie At Flashback
Bred by Mrs N Stafeeva, owned by Mr C C & Mrs J A Ebdon, handled by Mrs J A Ebdon

3rd : Laketrix Set Course Of Ynysstaff
Bred by Mrs D Ryan, owned and handled by Mrs D Rogers


Special Beginners Bitch (Entries 3, Abs 1)

1st : Selvina Go Go Gloria
Bred by Ms L Ford & Mr D Burton, owned and handled by Mrs L Holt

2nd : Laketrix Set Course Of Ynysstaff
Bred by Mrs D Ryan, owned and handled by Mrs D Rogers


Novice Bitch (No Entries)

Post Graduate Bitch (Entries 3, Abs 2)

1st : Aman Beau
Bred, owned and handled by Mr W Bradley


Limit Bitch (Entries 6, Abs 2)

1st : Marvidyne Midnight Moon
Bred and owned by Mr D & Mrs E M Dipple, handled by Mrs E M Dipple

2nd : Jomoaka Tiger Lily
Bred and owned by Mrs J K & Mr A Moakes, handled by Mrs J K Moakes

3rd : Warnell’s She Got The Look
Bred, owned and handled by Miss E Van Weersch

4th : Selvina Lady Luck
Bred and owned by Ms L Ford & Mr D Burton, handled by Ms L Ford


Open Bitch (Entries 3, Abs 1)

1st : Malta Ch Ivram Spot On
Bred and owned by Mr I Calleja & Mr J Shembri, handled by Mr R Allen

2nd : Wyregait Cider With Rosie
Bred and owned by Mr & Mrs R V Lilley, handled by Mr G Morris


Champion Bitch (No Entries)

Veteran Bitch (Entries 2, Abs 1)

1st : Anstars Firecracker
Bred owned and handled by Mrs A M North

2nd : Marvidyne Magic Rainbow
Bred by Mr D & Mrs E M Dipple, owned by Mr P Sutcliffe & Ms A Sturgess, handled by Mr P Sutcliffe


Junior Handling 6-11 Years (No Entries)

Junior Handling 12-16 Years (Entries 1)

1st : Miss P. Wynter handling Furlongfox Amber Spyglass


Images from around the ring

South Wales Kennel Association Championship Show 2018

CH NETHERTONION CHANDALIER, Best of breed & Group 1

CH NETHERTONION CHANDALIER, Best of breed & Group 1

Judge: Mrs M. Forman
Group Judge: Mr D. Winsley

BEST OF BREED, G1 : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
Dog CC : CH TRAVELLA LAKETRIX SET TO STRIKE (S Browne-Cole)
Res Dog CC : QUIRINIUS V WALDHAUS [ATC AV00889DEU] ( Mr F W Schöneberg)
Bitch CC : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
Res Bitch CC : WILLOWYRE WHYTE MAGIC (Mrs S Nixon)

 

Limit Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : QUIRINIUS V WALDHAUS [ATC AV00889DEU] ( Mr F W Schöneberg)

Open Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : CH TRAVELLA LAKETRIX SET TO STRIKE (S Browne-Cole)

Junior Bitch (Entries 2) Abs: 0
1st : FURLONGFOX AMBER SPYGLASS (Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton)
2nd : STUNNING LUXE J'AIME LA VIE AT FLASHBLACK (Imp Rus) (Mr C C & Mrs J A Ebdon)

Post-Graduate Bitch (Entries 1) Abs: 0
1st : GILNIVERS TULLY (Mrs R Watkin-Jones)

Limit Bitch (Entries 2) Abs: 0
1st : WILLOWYRE WHYTE MAGIC (Mrs S Nixon)
2nd : MADELON DE CRESECQUES [ATC AU00966FRA] (Col M Cadez)

Open Bitch (Entries 2) Abs: 0
1st : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
2nd : WYREGAIT CIDER WITH ROSIE (Mr R V Lilley)

Good Citizen Dog Scheme - Bitch (Entries 1) Abs: 0
1st : FURLONGFOX AMBER SPYGLASS (Miss P C & Ms K J Wynter & Hampton)

Belfast Dog Society Championship Show 2018

Judge: Mr J. Luscott
Group Judge: Mr P. Harding

BEST OF BREED : BLACKDALE DIGNITARY (Mr V Malzoni Jnr)
Dog CC : BLACKDALE DIGNITARY (Mr V Malzoni Jnr)
Res Dog CC : QUIRINIUS V WALDHAUS [ATC AV00889DEU] (Mr F W Schöneberg)
Bitch CC : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
Res Bitch CC : IR CH BURRENCROFT WILD AT HEART IR JUN CH SHCM CJW16 CW17 (Miss V M Coutts) 

 

Limit Dog (Entries 1) Abs: 0
1st : QUIRINIUS V WALDHAUS [ATC AV00889DEU] (Mr F W Schöneberg)

Open Dog (Entries 2) Abs: 1
1st : BLACKDALE DIGNITARY (Mr V Malzoni Jnr)

Open Bitch (4 Entries) Abs: 2
1st : CH NETHERTONION CHANDALIER (Mrs V & Mrs S Westwood & Wiggins)
2nd : IR CH BURRENCROFT WILD AT HEART IR JUN CH SHCM CJW16 CW17 (Miss V M Coutts) 

Fox Terrier Club of Wales Championship Show 2018

Results for Wires
Judge: Mr M. Gavin

Dog CC, BOB & BIS : MALZONI JNR’s Blackdale Dignitary
Res Dog CC : MALZONI’s Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Bitch CC : WESTWOOD & WIGGINS’ Ch Nethertonion Chandalier
Res Bitch CC : BRADLEY’s Aman Crimson Empress 


RESULTS FOR WIRES

Junior Dog
1st : Pearce's Alkinra Arrow

Post-Graduate Dog
1st : Pearce's Alkinra Wizard

Limit Dog
1st : Schonenberg's Quirinius v Waldhaus
2nd : Dipple's Marvidyne Follow the Trend
3rd : Pearce's Alkinra Wizard

Open Dog
1st : Malzoni Jnr's Blackdale Dignitary
2nd : Malzoni's Am Ch Hampton Courts Monte Cristo

Junior Bitch
1st : Ebdon's Stunning Luxe J'aime la Vie at Flashback
2nd : Watkin-Jones' Gilnivers Tully

Post-Graduate Bitch
1st : Bradley's Aman Beau

Limit Bitch
1st : Ford's Selvina Lady Luck
2nd : Moakes' Jomoaka Tiger Lily
3rd : Dipple's Marvidyne Midnight Moon
Res : Nixon's Willowyre Whyte Magic
VHC : Watkin-Jones' Gilnivers Tully

Open Bitch
1st : Westwood & Wiggins' Ch Nethertonian Chandalier
2nd : Bradley's Aman Crimson Empress

Welsh Kennel Club Championship Show 2018

Judge: Mr. R. Irving
Group Judge: Mr J Horswell

BEST OF BREED : MALZONI Mr V, Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Dog CC : MALZONI Mr V, Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Res Dog CC : BROWNE-COLE Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
Bitch CC : WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS, Mrs S Ch Nethertonion Chandalier
Res Bitch CC : MALZONI, Mr V & BRADLEY Mr W Aman Crimson Empress
Best Veteran : MOAKES Mrs J K & Mr A, Blackdale Request Of Jomoaka

 

Limit Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : BROWNE-COLE Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
2nd : DIPPLE Mr & Mrs E M & D, Marvidyne Follow The Trend

Open Dog (3 Entries) Abs: 1
1st : MALZONI Mr V, Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
2nd : MALZONI JNR Mr V, Blackdale Dignitary

Limit Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st : BRADLEY Mr W, Aman Beau
2nd : DIPPLE Mr & Mrs E M & D, Marvidyne Midnight Moon
3rd : FORD Ms L & BURTON Mr D, Selvina Lady Luck

Open Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st : WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S, Ch Nethertonion Chandalier
2nd : MALZONI Mr V & BRADLEY Mr W, Aman Crimson Empress
3rd : CALLEJA Mr I & SCHEMBRI Mr J, Mlt Ivram Spot On
Res : LILLY Mr R, Wyregait Cider With Rosie

Veteran Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : MOAKES Mrs J K & Mr A, Blackdale Request Of Jomoaka

The Fox Terrier Club 2018

Judge: Mr R. Allen
BIS Judge: Mrs. S. Watson

BEST OF BREED : WESTWOOD Mrs V & WIGGINS Mrs S, Ch Nethertonion Chandalier
Dog CC : DE MUNTER & UITERWIJK Mr R & Mrs D, Open Fire Van Foliny Home
Res Dog CC : MALZONI Mr V, Blackdale Dignitry
Bitch CC : WESTWOOD Mrs V & WIGGINS Mrs S, Ch Nethertonion Chandalier
Res Bitch CC : NIXON Mrs S, Willowyre Whyte Magic
Best Puppy : VICKERS Mr M, Eskwyre Monte Carlo
Best Veteran : STRAUBINGER-BREMAR Mrs J, Wingwire Helden Potentate
Best Special Beginner : MOORHOUSE Mrs T, Skelmoss Quite Frankly

Photos © A. Terboven


Special Beginner Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : MOORHOUSE Mrs T, Skelmoss Quite Frankly

Post-Graduate Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : ADSHEAD Mr C & Mrs L, Shoalhill To Hot To Handle
2nd : MOORHOUSE Mrs T, Skelmoss Quite Frankly

Limit Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : DE MUNTER & UITERWIJK Mr R & Mrs D, Open Fire Van Foliny Home
2nd : DIPPLE Mrs E M & Mr D, Marvidyne Follow The Trend

Open Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : MALZONI Mr V, Blackdale Dignitry
2nd : SCHONEBERG Mr F W, Goldwing vd Schonen Bergen

Veteran Dog or Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : STRAUBINGER-BREMAR Mrs J, Wingwire Helden Potentate

Puppy Bitch (4 Entries) Abs: 2
1st : VICKERS Mr M, Eskwyre Monte Carlo
2nd : TERBOVEN Ms A, Foxmania Call My Agent

Junior Bitch (4 Entries) Abs: 2
1st : CALAIS Mr, Neilpride D’Hondrecoutre
2nd : WATKIN-JONES Mrs, Gilnivers Tully

Special Beginner Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : WATKIN-JONES Mrs, Gilnivers Tully

Post-Graduate Bitch (5 Entries) Abs: 3
1st : NIXON Mrs S, Willowyre Whyte Magic
2nd : NORTH Mrs A, Kiss Me Quick for Anstars

Limit Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st : DIPPLE Mrs E M & Mr D, Marvidyne Midnight Moon
2nd : DE MUNTER & UITERWIJK Mr R & Mrs D, Painted Smile Van Foliny Home

Open Bitch (5 Entries) Abs: 0
1st : WESTWOOD Mrs V & WIGGINS Mrs S, Ch Nethertonion Chandalier
2nd : MALZONI & BRADLEY Mr V & Mr W, Aman Crimson Empress
3rd : AVERIS & BARKER Mr J & Mr A, Fox Creek JP Angel Wings (TAF)
 

Leeds City & District Canine Association 2018

Judge: Mr. M. Murry
Group Judge: Mr. J. Finney

BEST OF BREED : BROWNE-COLE Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
Dog CC : BROWNE-COLE Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
Res Dog CC : MAUGHAN Mrs A, Brocolitia Painted Apache
Bitch CC : WESTWOOD Mrs V & WIGGINS, Mrs S Ch Nethertonion Chandalier
Res Bitch CC : NIXON Mrs S, Willowyre Whyte Magic
Best Puppy : MAUGHAN Mrs A, Brocolitia Rambling
Best Veteran
Best Special Beginner : MOORHOUSE Mrs T, Skelmoss Quite Frankly

 

Puppy Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : MAUGHAN Mrs A, Brocolitia Painted Apache
2nd : CLARK Miss L A, Fennekin Border Raider
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Dog (0 Entries) Abs: 0

Post-Graduate Dog (3 Entries) Abs: 1
1st : MOORHOUSE Mrs T, Skelmoss Quite Frankly
2nd : MURPHY Miss A K, Blackdale Setanta (IKC)
3rd : 
Res : 
VHC :

Limit Dog (3 Entries) Abs: 0
1st : BROWNE-COLE Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
2nd : DIPPLE Mr & Mrs E M & D, Marvidyne Follow The Trend
3rd : RICE Miss P, Winning Colours at Duchmorn
Res : 
VHC :

Open Dog (2 Entries) Abs: 2

Veteran Dog (0 Entries) Abs: 0

Special Beginner Dog or Bitch (2 Entries) Abs: 1
1st : MOORHOUSE Mrs T, Skelmoss Quite Frankly
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Puppy Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : MAUGHAN Mrs A, Brocolitia Rambling
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Bitch (0 Entries) Abs: 0
1st : 
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Post-Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 1
1st : NIXON Mrs S A, Willowyre Whyte Magic
2nd : BARRETT Mr K, Tyquin Majestic Gem
3rd : NORTH Mrs A M, Kiss Me Quick For Anstars
Res : 
VHC :

Limit Bitch (4 Entries) Abs: 3
1st : DIPPLE Mr & Mrs E M & D, Marvidyne Midnight Moon
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Open Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : WESTWOOD Mrs V & WIGGINS Mrs S, Ch Nethertonion Chandalier
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Veteran Bitch (0 Entries) Abs: 0
 

East of England Agricultural Society 2018

Judge: Mr. M. S. King
Group Judge: Mrs. S. L. Goodwin

BEST OF BREED : BROWNE-COLE, Mrs S. Travella Laketrix Set To Strike
Dog CC : BROWNE-COLE, Mrs S. Travella Laketrix Set To Strike
Res Dog CC : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Bitch CC : MALZONI & BRADLEY, Mr V & Mr W. Aman Crimson Empress
Res Bitch CC : NIXON, Mrs S. Willowyre Whyte Magic
Best Puppy : MAUGHAN, Ms A. Brocolitia Painted Apache
Best Veteran : STRAUBINGER-BREMAR, Mrs J C. Wingwire Helden Potentate

 

Puppy Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : MAUGHAN, Ms A. Brocolitia Painted Apache
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Dog (0 Entries) Abs: 0

Post-Graduate Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : GRIFFITHS & MAUGHAN, Mrs G & Ms A. Brocolitia Point Of Fire
2nd : HARDING, Mr A & Miss P. Hardirosella Heartthrob
3rd : 
Res : 
VHC :

Limit Dog (4 Entries) Abs: 1
1st : BROWNE-COLE, Mrs S. Travella Laketrix Set To Strike
2nd : DIPPLE, Mrs E M. Marvidyne Follow The Trend
3rd : ANDERSON, Mrs H. Brocolitia Stage Manager At Proveits
Res : 
VHC :

Open Dog (2 Entries) Abs: 0
1st : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
2nd : SCHONEBERG, Mr F W. Goldwing vd Schonenbergen
3rd : 
Res : 
VHC :

Veteran Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : STRAUBINGER-BREMAR, Mrs J C. Wingwire Helden Potentate
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 1
1st : MAUGHAN, Ms A. Brocolitia Rambling
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Bitch (1 Entries) Abs: 1

Post-Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 1
1st : NIXON, Mrs S. Willowyre Whyte Magic
2nd : HARDING, Mr A & Miss P. Hardirosella Heart And Soul
3rd : MULLANEY, Mrs M. Brocolitia Saffron
Res : 
VHC :

Limit Bitch (4 Entries) Abs: 2
1st : DIPPLE, Mrs E M. Marvidyne Midnight Moon
2nd : ANDERSON, Mrs H & Miss C. Proveits Pretty Woman
3rd : 
Res : 
VHC :

Open Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st : MALZONI & BRADLEY, Mr V & Mr W. Aman Crimson Empress
2nd : WESTWOOD & WIGGINS, Mrs V & Mrs S. Ch Nethertonion Chandalier
3rd : LILLEY, Mr R V. Wyregait Cider With Rosie
Res : 
VHC :

Veteran Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : HARDING, Mr A & Miss P. Beekay Bellissima At Hardirosella
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Windsor Dog Show Society 2018

Judge: Mr W. Jungblut
Group Judge: Miss. A. Bradley

BEST OF BREED : BROWNE-COLE, Mrs S. Travella Laketrix Set To Strike
Dog CC : BROWNE-COLE, Mrs S. Travella Laketrix Set To Strike
Res Dog CC : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Bitch CC : CHRIST, Mrs A & CHRIST, Lux/Ger/It Ch Ashgrove Time Lady
Res Bitch CC : DE MUNTER & UITERWIJK, Mr R & Mrs D Painted Smile Van Foliny Home
Best Puppy : CHRIST, Mrs A & CHRIST, Blackdale Celtic Warrior
Best Veteran : HARDING Mr A & Miss P, Beekay Bellissima At Hardirosella
Best Special Beginner : DODDS, Mr & Mrs B. Mcleanwyre Heartlands Girl

 

Puppy Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : CHRIST, Mrs A & CHRIST. Blackdale Celtic Warrior
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : BROWNE-COLE, Mrs S. Travella Laketrix Set To Strike
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Post-Graduate Dog (3 Entries) Abs: 1
1st : VAN WEERSCH, Miss E. Chelines Tally'O
2nd : HARDING, Mr A & Miss P. Hardirosella Heartthrob
3rd : 
Res : 
VHC :

Limit Dog (3 Entries) Abs: 1
1st : DE MUNTER, Mr R & UITERWIJK Mrs D. Open Fire Van Foliny Home
2nd : ANDERSON Mrs H, Brocolitia Stage Manager At Proveits
3rd : 
Res : 
VHC :

Open Dog (5 Entries) Abs: 2
1st : MALZONI Mr V, Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
2nd : VAN WEERSCH Miss E, Paperman Roadmaster
3rd : MALZONI JNR Mr V, Blackdale Dignitary
Res : 
VHC :

Veteran Dog (1 Entry) Abs: 0
1st : HARDING Mr A & Miss P, Beekay Bellissima At Hardirosella
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Good Citizen Dog or Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st : HARDING Mr A & Miss P, Hardirosella Heart And Soul
2nd : HARDING Mr A & Miss P, Hardirosella Heartthrob
3rd : HARDING Mr A & Miss P, Beekay Bellissima At Hardirosella
Res : 
VHC : 

Special Beginner Dog or Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st : DODDS Mr & Mrs B, Mcleanwyre Heartlands Girl
2nd : ROGERS Mrs D, Laketrix Set Course Of Ynysstaff
3rd : 
Res : 
VHC :

Puppy Bitch (0 Entries) Abs: 0

Junior Bitch (4 Entries) Abs: 1
1st : VAN WEERSCH Miss E, Warnell's She Got The Look
2nd : EBDON Mr C C & Mrs J A, Stunning Luxe Jamie La Vie At Flashblack (Imp)
3rd : ROGERS Mrs D, Laketrix Set Course Of Ynysstaff
Res : 
VHC :

Post-Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st : BRADLEY Mr W, Aman Beau
2nd : MURPHY Miss A K, Davwen Guinevere
3rd : HARDING Mr A & Miss P, Hardirosella Heart And Soul
Res : MULLANEY Mrs M, Brocolitia Saffron
VHC :

Limit Bitch (6 Entries) Abs: 3
1st : DE MUNTER, Mr R & UITERWIJK Mrs D, Painted Smile Van Foliny Home
2nd : ANDERSON Mrs H & Miss C, Proveits Pretty Woman
3rd : MOAKES Mrs J K & Mr A, Jomoaka Tiger Lily
Res : 
VHC :

Open Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st : CHRIST, Mrs A & CHRIST, Lux/Ger/It Ch Ashgrove Time Lady
2nd : LILLEY Mr & Mrs R V, Wyregait Cider With Rosie
3rd : FROST Mr A, Travella Secret Passion
Res : MALZONI Mr V & BRADLEY Mr W, Aman Crimson Empress
VHC :

Blackpool & District 2018

Judge: Mr. P. Davies
Group Judge: Mr. F. Kane

BEST OF BREED : BROWNE-COLE, Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
Dog CC : BROWNE-COLE, Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
Res Dog CC : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Bitch CC : LILLEY, Mr R. Wyregait Cider With Rosie
Res Bitch CC : MALZONI & BRADLEY, Mr V & Mr W. Aman Crimson Empress
Best Puppy : MAUGHAN, Ms A. Brocolitia Painted Apache
Best Veteran

 

Puppy Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : MAUGHAN, Ms A. Brocolitia Painted Apache
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : BROWNE-COLE, Mrs S, Travella Laketrix Set To Strike
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Post-Graduate Dog (0 Entry) Abs: 0

Limit Dog (3 Entries) Abs: 0
1st : RICE, Ms P. Winning Colours At Duchmorn
2nd : DIPPLE, Mrs E M. Marvidyne Follow The Trend
3rd : MAUGHAN & GRIFFITHS, Mrs A & Mrs G. Brocolitia Point Of Fire
Res : 
VHC :

Open Dog (1 Entries) Abs: 0
1st : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Veteran Dog or Bitch (0 Entry) Abs: 0

Puppy Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : MAUGHAN, Ms A. Brocolitia Rambling
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Bitch (0 Entries) Abs: 0

Post-Graduate Bitch (0 Entries) Abs: 0

Limit Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st : DIPPLE, Mrs E M. Marvidyne Midnight Moon
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Open Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st : LILLEY, Mr R. Wyregait Cider With Rosie
2nd : MALZONI & BRADLE, Mr V & Mr W. Aman Crimson Empress
3rd : WESTWOOD & WIGGINS, Mrs V & Mrs S. Ch Nethertonion Chandalier
Res : COUTTS, Miss V M. Ir Ch Burrencroft Wild At Heart
VHC :

Bath Canine Society 2018

Judge: Mr J. R. Bebbington
Group Judge: Mrs. J. Peak

BEST OF BREED : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Dog CC : MALZONI, Mr V. Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
Res Dog CC : SCHONEBERG, Mr F W. Goldwing vd Schonen Bergen
Bitch CC : WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS, Mrs S Ch Nethertonion Chandalier
Res Bitch CC : NIXON, Mrs S A. Willowyre Whyte Magic
Best Puppy : EBDON, Mr C C & Mrs J A. Stunning Luxe Jamie La Vie At Flashblack (Imp)
Best Veteran

 

Puppy Dog (0 Entries) Abs: 0
1st : HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Robelroy Many Dreams At Furlongfox
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Dog (0 Entries) Abs: 0

Post-Graduate Dog (2 Entry) Abs: 0
1st : ADSHEAD, Mr C & Mrs L Shoalhill To Hot To Handle
2nd : WILLIAMS, Mrs Y & Mr G Alkinra Wizard
3rd : 
Res : 
VHC :

Limit Dog (3 Entries) Abs: 1
1st : DIPPLE, Mr & Mrs E M & D Marvidyne Follow The Trend
2nd : WILLIAMS, Mrs Y & Mr G Alkinra Wizard
3rd : 
Res : 
VHC :

Open Dog (3 Entries) Abs: 1
1st : MALZONI, Mr V Am Ch Hampton Courts Monte Cristo
2nd : SCHONEBERG, Mr F W Goldwing vd Schonen Bergen
3rd : 
Res : 
VHC :

Veteran Dog (0 Entry) Abs: 0

Special Beginner Dog or Bitch (1 Entry) Abs: 0
1st : HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Jean De Cresecques Avec Furlongfox (Imp) Sh.CM
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st : EBDON, Mr C C & Mrs J A Stunning Luxe Jamie La Vie At Flashblack (Imp)
2nd : ROGERS, Mrs D Laketrix Set Course Of Ynysstaff
3rd : 
Res : 
VHC :

Junior Bitch (0 Entries) Abs: 0

Post-Graduate Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st : NIXON, Mrs S A Willowyre Whyte Magic
2nd : BRADLEY, Mr W Aman Beau
3rd : HAMPTON, Miss K J & WYNTER Miss P Jean De Cresecques Avec Furlongfox (Imp) Sh.CM
Res : 
VHC :

Limit Bitch (2 Entries) Abs: 1
1st : DIPPLE, Mr & Mrs E M & D Marvidyne Midnight Moon
2nd : 
3rd : 
Res : 
VHC :

Open Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st : WESTWOOD, Mrs V & WIGGINS Mrs S Ch Nethertonion Chandalier
2nd : MALZONI, Mr V & BRADLEY Mr W Aman Crimson Empress
3rd : LILLEY, Mr & Mrs R V Wyregait Cider With Rosie
Res : CADEZ, Mr C M Madelon De Cresecques
VHC :

Veteran Bitch (0 Entries) Abs: 0